Back to the nature - jak ekologia wpłynęła na architekturę osiedli deweloperskich?

Back to nature to trend architektoniczny oznaczający czerpanie inspiracji z natury oraz tworzenie takich rozwiązań, aby budynek był ergonomiczny i przyjazny środowisku. Jak ekologia wpłynęła na architekturę osiedli deweloperskich i dlaczego takie realizacje cieszą się popularnością wśród osób poszukujących własnego mieszkania?

Powrót do natury to szersze zjawisko, które doskonale wpisuje się w nurt ekologiczny widoczny w modzie na zdrowy tryb życia, naturalne kosmetyki, zero waste oraz spędzanie czasu na łonie przyrody. Back to the nature kojarzy się zarówno z relaksem, jak i świadomą postawą względem troski o kondycję planety.

Back to the nature w architekturze

Nazwa popularnego nurtu wzięła swój początek od koloru farby amerykańskiej firmy Behr Paint Company, która uczyniła go kolorem przewodnim roku 2020. Ciemnooliwkowa barwa podkreśla przynależność człowieka do świata przyrody oraz naturalnego ekosystemu, o który powinien dbać i z którego może czerpać codzienny spokój i harmonię. Takie podejście jest coraz częściej widoczne w architekturze i układzie nowych osiedli deweloperskich. Czym się przejawia?

Osiedla ekologiczne

Przeglądając oferty deweloperskie, coraz częściej można natrafić na osiedla określające się mianem ekologicznych. Co to dokładnie oznacza? Mianem ekologicznych określa się realizacje zawierające elementy, które z jednej strony pozytywnie wpływają na środowisko naturalne, z drugiej zapewniają mieszkańcom codzienny komfort i możliwość obcowania z naturą. Back to the nature to podejście wpisujące się w ideę zrównoważonego budownictwa. Jakie cechy powinno posiadać osiedle ekologiczne?

eko architekt

Ekologiczna energia

Wyróżnikiem osiedla ekologicznego jest wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Coraz częściej na dachach nowoczesnych osiedli można zobaczyć panele fotowoltaiczne. Wytwarzana w ten sposób energia słoneczna używana jest do oświetlenia części wspólnych w budynku, co prowadzi do obniżenia rachunków oraz opłat administracyjnych. Uzupełnieniem jest oświetlenie LED, które zapewnia mniejsze zużycie prądu oraz rzadszą konieczność wymiany żarówek.

Stacje ładujące

Mieszkańcy mogą także użyć ekologicznej energii do ładowania telefonów przy osiedlowych ławkach. Coraz częściej pojawiają się również stacje do uzupełnienia energii samochodów elektrycznych, co ma zapewnić codzienną wygodę mieszkańcom, którzy zdecydowali się na pojazdy przyjazne dla środowiska.

Ergonomiczne pokrycie dachowe

Innym ekologicznym rozwiązaniem jest pokrycie dachu białą membraną, która zapewnia większą izolację i sprawia, że budynek mniej się nagrzewa, a tym samym efekt wyspy cieplnej zostaje zredukowany. Korzyścią dla mieszkańców i środowiska jest mniejsze zużycie energii potrzebnej do schłodzenia lokali przy pomocy klimatyzacji.

Naturalne materiały

W architekturze osiedla w stylu ekologicznym nie może zabraknąć naturalnych materiałów, Do najpopularniejszych należą drewno, kamień i beton. Kamień wykorzystywany jest jako element ozdobny ścian lub okładzina elewacji. Drewno często służy jako materiał dzielący przestrzeń między balkonami lub ogródkami. Popularne są również drewniane tarasy i podesty, w częściach wspólnych osiedla. Beton nadaje projektowi surowej elegancji i pięknie współgra z żywą zielenią.

Zielone otoczenie

Popularną praktyką jest wzbogacenie krajobrazu osiedla dużą ilością roślin ozdobnych i drzew. Takie podejście wymaga decyzji już na etapie planowania układu budynków. Obecność licznych skwerów, alejek spacerowych oraz zielonych enklaw, gdzie mieszkańcy mogą wspólnie spędzać czas po pracy, stała się ważnym wyróżnikiem nowych osiedli deweloperskich.

Zieleń pojawia się także jako element architektoniczny wykończenia ścian i dachów. Często stosowane są rośliny przyczyniające się do poprawy kondycji powietrza oraz chroniące mieszkańców przed uciążliwymi insektami. Do podlewania roślin wykorzystywana jest woda deszczowa magazynowana w specjalnie przygotowanych zbiornikach.

eko domy

Mieszkania dla zwierząt i owadów

Obecna na osiedlu zieleń może być siedliskiem pożytecznych gatunków owadów i zwierząt. Coraz częściej w architekturze ogrodu pojawiają się specjalne domki dla owadów oraz karmniki i poidełka dla ptaków. Daje to mieszkańcom możliwość obcowania z naturą na co dzień oraz przyczynia się do poprawy lokalnego ekosystemu. Mile widziane są zwłaszcza pszczoły, które zapylając rośliny, czuwają nad bujnością otaczającego osiedle ogrodu.

Codzienny komfort życia

Idea zrównoważonego budownictwa zakłada wprowadzenie do architektury osiedla udogodnień zwiększających komfort życia mieszkańców oraz pozwalających na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. W architekturze osiedli pojawiają się więc zewnętrzne siłownie, boiska oraz stoły do grania w szachy. Często w przynależnym do osiedla budynku jest także fitness i strefa SPA.

Zielone otoczenie, naturalne materiały oraz ekologiczne podejście do gospodarowania energią to cechy, na które zwracają uwagę osoby poszukujące własnego mieszkania. Back to the nature w branży deweloperskiej to pozytywny trend, który ciągle przybiera na sile i staje się ważnym elementem budowania wizerunku i komunikacji z klientami wśród firm budowlanych.