Certyfikaty BREEAM - co warto o nich wiedzieć?

Jakie są podstawowe informacje o certyfikatach BREEAM?

Wiele osób związanych z branżą nieruchomości słyszało już o eko-certyfikatach BREEAM. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć na ich temat.

Krajowe media mówią o budynkowych wymogach dotyczących ekologii głównie w kontekście budownictwa wielorodzinnego i jednorodzinnego. Trudno się temu dziwić, bo właśnie takie tematy najbardziej interesują przeciętnego Kowalskiego. Punkt widzenia osoby zainteresowanej tematyką nieruchomości komercyjnych jest nieco inny. Taki czytelnik już wcześniej mógł słyszeć o systemie certyfikacji BREEAM. Eksperci 4FS.pl postanowili przybliżyć podstawowe informacje na temat wspomnianego systemu. Mogą one się przydać nie tylko osobom aktualnie zarządzającym nieruchomościami komercyjnymi. Ogólną wiedzę o systemie certyfikacji BREEAM powinni mieć również najemcy nowoczesnych budynków.

System certyfikacji BREEAM działa już od ponad 30 lat

Znaczenie systemu BREEAM na pewno zwiększa fakt, że jest on najdłużej działającym tego typu rozwiązaniem na świecie. Jego początki sięgają 1990 roku, czyli czasów, w których świadomość znaczenia rozwiązań ekologicznych nie była jeszcze tak rozwinięta jak obecnie. Aktualnie system BREEAM jest stosowany i uznawany w około 80 krajach z całego świata (w tym również Polsce). Sam skrót BREEAM można rozumieć jako system certyfikacji wielokryterialnej budynków (Building Research Establishment Environmental Assessment Method). Wspomniana certyfikacja dotyczy oczywiście kwestii związanych z szeroko pojętą ekologią i zrównoważonym rozwojem gospodarczym.

Systemu certyfikacji BREEAM na pewno nie należy mylić ze świadectwem charakterystyki energetycznej budynku. Opisywany system uwzględnia bowiem znacznie więcej ważnych kwestii aniżeli tylko samą energochłonność. W przypadku budynków komercyjnych z Europy (biurowych, przemysłowych i handlowych), stosowany jest system BREEAM Europe Commercial. Od 2016 r. certyfikat BREEAM mogą otrzymać również budynki mieszkalne, dla których stosuje się nieco inne zasady oceny. W skali całego świata, ponad 200 000 budynków otrzymało opisywany certyfikat. Mimo tego, nadal stanowi on duże wyróżnienie.

Każdy budynek jest oceniany pod kątem 10 aspektów

Ze względu na holistyczne podejście systemu BREEAM, inwestor lub właściciel budynku zamierzający otrzymać eko-certyfikat może spodziewać się sprawdzenia aż dziesięciu głównych aspektów. Mowa o następujących kwestiach:

- zużycie energii przez budynek

- zdrowie oraz komfort użytkowników

- zasady wykorzystania wody i gospodarki ściekowej

- dodatkowe innowacje wpływające na ocenę końcową

- wykorzystanie oraz zagospodarowanie zabudowanego gruntu

- wpływ użytych materiałów budowlanych na środowisko naturalne

- sposób zarządzania budynkiem w kontekście wymagań ekologicznych

- poziom emisji zanieczyszczeń i sposoby jego redukcji

- dostęp do przyjaznych środowisku metod transportu

- sposób zarządzania odpadami

Co ważne, w każdej z powyższych kategorii zostały wymienione punkty krytyczne wyznaczające minimum ekologicznych rozwiązań. Asesor BREEAM oceniający budynek bierze pod uwagę również wymagania minimalne oraz opcjonalne rozwiązania, za które przyznawane są dodatkowe punkty.

breem 2

Jak można uzyskać wysoką ocenę w ramach BREEAM?

Zasady działania systemu BREEAM łatwiej można zrozumieć na przykładzie konkretnego budynku. Warto zwrócić uwagę chociażby na wrocławski budynek biurowy Noblis Business House, który otrzymał drugą najwyższą ocenę w systemie certyfikacji BREEAM (Excellent - 72,1% na 100,0% możliwych do zdobycia). Warto przy okazji wspomnieć, że skala ocen w ramach systemu certyfikacji BREEAM wygląda następująco:

- ponad 30% - certyfikat na poziomie Pass

- ponad 45% - certyfikat z poziomem Good

- ponad 55% - certyfikat na poziomie Very Good

- ponad 70% - certyfikat z poziomem Excellent

- ponad 85% - certyfikat na poziomie Outstanding

Bardzo dobra ocena wrocławskiego budynku wynikała między innymi z jego następujących cech:

- wykorzystania już poprzednio zabudowanej działki o niskiej wartości ekologicznej

- zastosowania dużych okien z możliwością łatwego regulowania ilości światła docierającego do wnętrza

- wyboru systemów oświetlenia oraz wind cechujących się niskim zużyciem energii i odpowiedniego systemu automatyki budynkowej BMS

- zastosowania rozwiązań chroniących wodę gruntową przed zatruciem olejem i benzyną

- wyboru przez inwestora dobrej lokalizacji z punktu widzenia dojazdu autobusem, tramwajem i rowerem

- użycia systemu wykrywania wycieków wody

- wykorzystania materiałów budowlanych legalnego pochodzenia, których pozyskanie/wyprodukowanie skutkowało możliwie niewielkim wpływem na środowisko naturalne

Powyższa lista prezentuje oczywiście tylko wybrane przykłady rozwiązań, które mogą poskutkować uzyskaniem wyższej oceny w ramach systemu certyfikacji BREEAM. Warto pamiętać, że osobne schematy certyfikacji dotyczą budynków nowopowstających, rewitalizowanych oraz takich, które znajdują się w użytku przynajmniej od dwóch lat.