Idą lepsze czasy dla nieruchomości komercyjnych?

Nie tylko postępujące „odmrożenie” gospodarki zapowiada lepsze czasy dla rynku nieruchomości komercyjnych. Szykują się też ciekawe zmiany prawne.

W swojej najnowszej projekcji gospodarczej z marca, Narodowy Bank Polski prognozuje wzrost gospodarczy na poziomie 4,1% w 2021 r. Kolejne lata mają być jeszcze lepsze, ponieważ w 2022 r. oraz 2023 r. NBP spodziewa się wzrostu PKB wynoszącego aż 5,4%. Poprawa sytuacji epidemicznej w Polsce połączona z postępem szczepień sugeruje, że taki dość optymistyczny scenariusz faktycznie może się zrealizować. Byłoby to korzystne również dla rynku nieruchomości komercyjnych, który odczuł skutki pandemii COVID-19. W tym kontekście chodzi nie tylko o najczęściej przytaczane przykłady hoteli oraz centrów handlowych. Poza kondycją gospodarki ważne są również zmiany otoczenia prawnego. Właśnie dlatego eksperci 4FS.pl postanowili napisać o dwóch ważnych kwestiach dotyczących nowych przepisów. Stanowią one pozytywną informację dla branży nieruchomości komercyjnych, która potrzebuje dobrego ustawodawstwa.

Tym razem ustawa o REIT-ach ma być dokończona

Optymistycznym akcentem dla rynku nieruchomości komercyjnych, na pewno mogą być zapowiedzi napływające z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Mowa o planach przygotowania nowej ustawy o REIT-ach. Niebawem zostanie powołany specjalny zespół międzyresortowy, który zajmie się uregulowaniem działalności specjalnych spółek inwestujących na rynku nieruchomości. Jeżeli tempo prac i zapał polityków się utrzyma, to gotowy projekt nowej ustawy o REIT-ach powinien ujrzeć światło dzienne i trafić do Sejmu jeszcze w bieżącym roku.

Osoby znające historię związaną z próbami uregulowania działalności REIT-ów w Polsce, mogą wykazywać ostrożny optymizm. Rząd już raz próbował bowiem stworzyć odpowiednie ramy prawne dla korzystnego inwestowania w nieruchomości. W tym kontekście warto wspomnieć o rządowym projekcie ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości (druk sejmowy 2855). Ten projekt przewidywał rozwiązania typowe dla zachodnich REIT-ów, które dotyczyły między innymi obowiązku wypłaty wysokiej dywidendy i preferencyjnego opodatkowania w ramach CIT.

Projekt umieszczony w druku sejmowym numer 2855 jesienią 2018 r. trafił do Komisji Finansów Publicznych i przestał być procedowany. Wznowieniu działań nie sprzyjało zamieszanie związane z wyborami i pandemią COVID-19. Warto również nadmienić, że wspomniany projekt miał pewne wady dotyczące m.in. zbyt dużego ukierunkowania polskich REIT-ów (firm inwestujących w najem nieruchomości - F.I.N.N.) na rynek mieszkaniowy. Można mieć nadzieję, że nowe propozycje przepisów będą bardziej uwzględniały znaczenie rynku nieruchomości komercyjnych.

Informatyzacja procedur budowlanych postępuje …

Wznowienie prac nad przepisami dotyczącymi polskich REIT-ów to optymistyczny sygnał, ale jeszcze nie możemy być pewni, czy przyniesie on pozytywne rezultaty w 2021 roku. Przesądzone jest natomiast wprowadzenie możliwości załatwienia kolejnych procedur i formalności budowlanych w trybie online. Pracuje nad tym Główny Urząd Nadzoru Budowlanego w ramach serwisu e-Budownictwo. Wspomniany portal aktualnie pozwala na złożenie kilku ważnych rodzajów dokumentów budowlanych w trybie online. Przykład stanowią następujące formularze:

- wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę (oznaczenie PB-9)

- wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych (oznaczenie PB-10)

- zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych (oznaczenie PB-12)

- wniosek o wejście na sąsiadujący teren (oznaczenie PB-14)

- zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania budynku (oznaczenie PB-18)

Od początku lipca 2021 r. dodatkowo będzie można złożyć w trybie online kolejne formularze:

- wniosek o pozwolenie na budowę (oznaczenie PB-1)

- wniosek o wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu (oznaczenie PB-6)

- wniosek o wydanie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę (oznaczenie PB-7)

- wniosek o pozwolenie na budowę tymczasowego budynku (oznaczenie PB-8)

- zawiadomienie o zakończeniu budowy (oznaczenie PB-16)

- wniosek o pozwolenie na użytkowanie (oznaczenie PB-17)

Czas oczywiście pokaże, czy urzędnicy radzą sobie dobrze z informatyzacją procedur budowlanych. Niemniej jednak, sam kierunek widocznych zmian jest słuszny. Wydaje się, że będzie on kontynuowany również w przyszłości.

Reforma planistyczna to nadal odległa perspektywa

Pewne wątpliwości branży wzbudzają natomiast informacje o zamiarze wprowadzenia dużych zmian dotyczących zasad planowania przestrzennego. Chodzi nie o same intencje takiej reformy, bo trudno jest przecież krytykować zamiar uproszczenia procedur budowlanych. Dotychczasowe doświadczenia inwestorów z nowymi regulacjami w zakresie prawa budowlanego i planowania przestrzennego wskazują jednak, że czasem wprowadzane przepisy nie są odpowiednio dopracowane. Na razie rząd przygotowuje się do reformy, czego dowodem jest publikacja dokumentu pod tytułem „Reforma systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego”.