Złota era budownictwa mixed-use. Dlaczego odchodzimy od dzielnic monofunkcyjnych?

Jeszcze do niedawna zamknięte, jednorodne osiedla były synonimem luksusu i bezpieczeństwa. Dziś powoli ustępują tym mieszanym – i to nie tylko ze względu na kwestie technologiczne, ale przede wszystkim społeczne i klimatyczne. Dlaczego przyszłość należy do budownictwa o przeznaczeniu mieszanym?

Czytaj więcej

Zielona Lutynia rusza sprzedaż nowego osiedla z oferty WPBM „Mój Dom” S.A.

W otoczeniu zieleni, tuż przy Lesie Ratyńskim, rusza budowa nowego osiedla z oferty WPBM „Mój Dom” S.A. Inwestycja zlokalizowana przy ulicy Pogodnej we Wróblowicach to kompleks ośmiu budynków wielorodzinnych, w obrębie których powstanie 288 przestronnych i ustawnych mieszkań.

Czytaj więcej

Aby sprostać celom klimatycznym potrzeba nawet trzykrotnie zwiększyć nakłady finansowe na modernizację budynków

Jasno określone cele klimatyczne powodują, że na całym świecie coraz większą wagę przykłada się do energooszczędności budynków, często szeroko rozumianej jako smart building. Z najnowszych szacunków ekspertów Siemens Financial Services wynika, że „luka” pomiędzy aktualnym poziomem inwestycji, a tym niezbędnym do sprostania regulacjom, jest niepokojąco wysoka. Na modernizację budynków, by były one bardziej przyjazne środowisku, powinny być przeznaczane co najmniej trzykrotnie wyższe kwoty niż obecnie. W samej Europie na ten cel potrzeba około 60 miliardów złotych1. W zniwelowaniu tej różnicy pomóc mogą nowoczesne modele biznesowe, które umożliwiają zieloną transformację budynków, nawet przy ograniczonym budżecie.

Czytaj więcej