Kto mało płaci, dwa razy płaci

Niska cena samych produktów do utrzymania czystości i dezynfekcji niekoniecznie oznacza, że cały proces utrzymania higieny okaże się efektywny kosztowo. Receptą na poprawę efektywności kosztowej jest podniesienie wydajności sprzątania i dezynfekcji z pomocą profesjonalnych preparatów, poprawa wiedzy personelu sprzątającego oraz stały monitoring czystości – elementy, które tworzą komplementarny system higieny.

Bogaty skład środków czystości = wydajność sprzątania

Porównajmy liczbę składników w karcie charakterystyki profesjonalnych produktów do utrzymania czystości i chemii gospodarczej dostępnej w sprzedaży detalicznej. Na formuły produktów profesjonalnych, takich jak te z linii MEDICLEAN, składa się wiele substancji, podczas gdy w przypadku chemii gospodarczej często jest to tylko jeden, mniej efektywny składnik. Bogaty skład wpływa na jakość produktów – rozumianą jako skuteczność usuwania konkretnych zabrudzeń, np. rdzy, tłuszczów – a ta przekłada się na wydajność. Produkty jednoskładnikowe lub oparte na składnikach przeznaczonych do tworzenia tzw. chemii gospodarczej („domowej”) dozuje się w o wiele większych stężeniach niż wieloskładnikowe, co znacznie wpływa na cenę roztworu roboczego i kosztów sprzątania. Czas posprzątania i domycia powierzchni takimi produktami jest dłuższy, co z kolei zwiększa koszty pracy personelu.

Symulacja pokazuje, ile rzeczywiście kosztuje przygotowanie roztworu roboczego do mycia podłogi, biorąc pod uwagę chemię gospodarczą dostępną w popularnych supermarketach i środki profesjonalne. Do przygotowania 10 litrów roztworu roboczego potrzeba 4 nakrętek, czyli 160 ml środka z grupy chemii gospodarczej lub 25 ml superkoncentratu MEDICLEAN 110 Floor. Koszt 10 litrów roztworu ze środkiem nieprofesjonalnym wyniesie ok. 1 zł1, podczas gdy cena tej samej ilości roztworu preparatu MEDICLEAN to zaledwie 0,21 zł, czyli ponad pięciokrotnie mniej2. W formie koncentratów występują też środki do innych zastosowań, np. czyszczenia powierzchni ponadpodłogowych czy sanitariatów.

grafika

Poza stosowaniem kiepskiej jakości środków czystości do zmniejszenia efektywności kosztowej przyczynia się również nadmierne dozowanie produktów, bez ustalonych procedur zużycia, „na oko”. Tymczasem produkty MEDISEPT można aplikować z wykorzystaniem automatycznych systemów dozowania i dodatkowo obniżyć zużycie środków czystości nawet o 30-50%. Taki sposób dozowania wpływa też na skrócenie czasu przygotowania roztworu oraz czystość bakteriologiczną koncentratu.

Dezynfekcja skrojona na miarę, czyli bezpieczeństwo w przystępnej cenie

Środki do dezynfekcji powierzchni dużych, np. podłóg, występują w formie koncentratu rozcieńczanego w bardzo małych stężeniach z wodą, co wpływa na wydajność kosztową. Koszt zdezynfekowania 100m² podłogi preparatami do dezynfekcji bezalkoholowej Quatrodes Forte, Quatrodes Extra lub Quatrodes One przy stężeniu 0,5% waha się między ok. 0,6-1,5 zł w zależności od pożądanego spektrum działania poszczególnych preparatów (roztwór 5-litrowy). Wysokość stężenia koncentratu dobiera się w zależności od dezynfekowanego obszaru, ponieważ to m.in. stężenie dezynfektantu wyznacza spektrum działania bójczego, które chcemy uzyskać na danej powierzchni. Przykładowo preparat Quatrodes Extra możemy dozować w stężeniach 0,25%, 0,5%, 1% i tym samym wykorzystać do dezynfekcji powierzchni wymagających różnego spektrum działania bójczego.

Do dezynfekcji mniejszych powierzchni stosuje się z kolei spraye, które działają bardzo szybko – maksymalnie po 30 sekundach. 1l płynu Velox Spray wystarczy do zdezynfekowania około 1500 włączników światła lub 1500 klamek czy 285 biurek. To koszt około 20 zł.

1 Środek dostępny w sprzedaży detalicznej i internetowej, z uwzględnieniem najniższej ceny z wyszukiwarki internetowej.

2 Z uwzględnieniem ceny 5-litrowego kanistra superkoncentratu MEDICLEAN 110 Floor.