Odnowa elewacji – o czym powinien pamiętać zarządca?
Jednym z obowiązków zarządcy nieruchomości jest dbanie o jej stan techniczny. Chodzi między innymi o odnawianie elewacji, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Najczęściej na odnowę elewacji warto się zdecydować wtedy, gdy wilgoć przenika do wnętrza lokalu. Malowanie ścian oraz naprawa tynku jest stosunkowo prostym zadaniem. O wiele trudniejszym elementem odnowy elewacji jest konserwacja ocieplenia. W takiej sytuacji zarządca musi się przygotować od strony formalnej oraz finansowej. Potrzebne będzie skorzystanie z pomocy fachowców, którzy będą w stanie przeprowadzić wszystkie niezbędne prace remontowe. Mimo wszystko warto zapoznać się z typowymi pomyłkami popełnianymi podczas ocieplania budynku. Taka wiedza pozwoli nam efektywnie weryfikować i nadzorować postęp prac zatrudnionych profesjonalistów.
O czym pamiętać przed rozpoczęciem prac termomodernizacyjnych?
Z pewnością musi zostać przygotowany projekt, w którym uwzględnione zostaną wszystkie czynniki mające wpływ na efektywność ocieplania mieszkania. Chodzi przede wszystkim o obliczenie właściwej grubości warstwy termoizolacyjnej, która sprawdzi się w przypadku danego mieszkania. Należy także określić ryzyko pojawienia się kondensatu i doprowadzenia do zawilgocenia ocieplanej powierzchni. Przed rozpoczęciem prac związanych z odnową elewacji, trzeba dokładnie zabezpieczyć cały remontowany budynek. Okna zaklejane są przy pomocy foli, aby uniknąć ich zabrudzenia. Oprócz tego warto użyć siatki do osłonięcia rusztowania. W ten sposób możemy efektywnie zabezpieczyć elewację, dzięki czemu nie będzie się nadmiernie nagrzewała. Nakładane materiały będą miały czasy równomiernie wyschnąć. Wszelkie roboty ociepleniowo-elewacyjne powinny być przeprowadzane zgodnie z projektem. Należy unikać wszelkich zmian, gdyż mogą one negatywnie wpłynąć na stan odnawianej elewacji. Oprócz tego trzeba zadbać o właściwą kolejność wykonywania prac.
Pozostałe elementy odnowy elewacji
Oprócz konserwacji warstwy termoizolacyjnej trzeba naprawić tynk, pomalować ściany oraz umyć elewację. W przypadku brudnego tynku wystarczy jego dokładne wyczyszczenie oraz ponowne pomalowanie. Nawet drobne pęknięcia nie stanowią poważnego problemu. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku, jeśli pęknięcia pokrywają duże powierzchnie ścian. Wtedy tynk może się odspajać lub nawet odpadać. Będziemy więc musieli go skuć, a następnie ułożyć od nowa. Oprócz tego konieczne będzie zajęcie się czynnikami, które doprowadziły do pogorszenia się stanu naszej elewacji. Do jej czyszczenia wystarczy zwykła woda w połączeniu ze środkiem czyszczącym do mycia fasad. W przypadku występowania pleśni i glonów na powierzchni naszej elewacji konieczne będzie zainwestowanie w specjalne środki do usuwania takich porostów. Usuwamy je przy użyciu szczotki nierysującej ściany. Na konie należy dokładnie spłukać preparat chemiczny, którego używaliśmy do czyszczenia elewacji. Oprócz tego warto ją zaimpregnować tynkiem, który zapobiegnie powrotowi takich mikroorganizmów. Czasami konieczne będzie także naniesienie świeżej warstwy farby.