Właściwa pielęgnacja schodów i posadzek z lastryka wszystko, co musisz wiedzieć

Odpowiednia pielęgnacja i konserwacja to jedna z najważniejszych kwestii jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju podłogi i posadzki. Dotyczy to nie tylko tych wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak marmur czy drewno, ale również tych sztucznych. Do tej drugiej grupy zaliczamy między innymi lastryko, czyli sztuczny kamień. Sporej części z nas kojarzy się on z płytami nagrobkowymi, jednak niesłusznie, gdyż znajduje on swoje zastosowanie również jako materiał do wykończenia podłóg. Jak zatem pielęgnować posadzki wykonane z lastryka, aby służyły nam jak najdłużej?

Czym właściwie jest lastryko?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, jest to sztuczny kamień, który z powodzeniem może być wykorzystywany do wykonania między innymi podłóg, posadzek czy parapetów. Jest on wykonywany z mieszanki twardego kamienia i białego cementu. Jego ostateczny wygląd jest w głównej mierze uzależniony od proporcji, na jakie zdecyduje się producent. Możliwe jest także zabarwienie tego materiału poprzez wykorzystanie różnego rodzaju pigmentów. O wytrzymałości lastryka decyduje jakość użytego cementu.Lastryko jest odporne na promieniowanie UV, ścieranie oraz na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Ponadto materiał ten nie absorbuje cieczy, dzięki czemu niestraszna mu korozja czy inne tego typu uszkodzenia. Dzięki swoim cechom lastryko idealnie sprawdza się w zastosowaniu zewnętrznym. Coraz częściej pokrywa się nim schody czy tarasy, a także zewnętrzne i wewnętrzne parapety. Doskonale sprawdza się także w budynkach użyteczności publicznej oraz w blokach i hotelach, gdzie codziennie przewija się setki osób.

Jak myć podłogi wykonane z lastryko?

Do mycia tego rodzaju podłóg najlepiej używać mopa płaskiego wykonanego z mikrofibry. Mopy sznurkowe w tym przypadku mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dlaczego? Poprzez swoją konstrukcję łatwo przy ich użyciu ubrudzić podstopnice oraz cokoły. Podczas mycia warto również pamiętać o częstym wymienianiu wody i przepłukiwaniu mopa, gdyż tylko w ten sposób jesteśmy w stanie dokładnie usunąć zalegający brud i dodatkowo go nie rozmazać.

 ZDJECIE 8

Optymalna pielęgnacja lastryka

Najważniejsze w tym przypadku jest regularne odkurzanie oraz mycie posadzki. Do mycia najlepiej używać środków tworzonych na bazie alkoholu, gdyż dzięki temu nie będą powstawały nieestetyczne smugi a brud zostanie dokładnie usunięty. Istotna jest również ilość preparatu, którą użyjemy. Zdecydowanie zasada mówiąca o tym, że czym więcej, tym lepiej tutaj się nie sprawdzi. Zbyt duże jego ilości mogą prowadzić do nawarstwiania się produktu na podłodze, a w ten sposób również do powstawania zacieków. Z tego też powodu warto raz na około 3 mycia przemyć taką podłogę samą wodą.Niektórzy uważają, że do pielęgnacji lastryka konieczne jest używanie różnego rodzaju past, dzięki którym uzyskamy tak popularny efekt połysku. Okazuje się jednak, że regularne zastosowanie tłustych powłok może powodować utrwalanie się brudu a sama posadzka z użycia na użycie staje się coraz ciemniejsza i trudniejsza w pielęgnacji. Pamiętajmy zatem, że lastryko najlepiej zamiatać, a następnie myć odpowiednim preparatem.