Jak dbać o podłogę drewnianą na obiektach?
Podczas swojej pracy często bywam na obiektach typu galerie handlowe czy biurowce, gdzie podłoga drewniana nie jest właściwie pielęgnowana, co przekłada się bezpośrednio na jej zły stan wizualny. Co zatem możemy zrobić lub też powinniśmy, aby zapobiec takiemu stanowi rzeczy? W poniższej części tekstu postaram się przybliżyć najczęściej popełniane błędy pielęgnacyjne oraz podać kilka wskazówek, jak sprawić, aby podłoga na takim obiekcie cieszyła oko jak najdłużej i służyła wiele lat.
Podstawowym elementem jest ocena, z jakim typem podłogi drewnianej mamy do czynienia. Spotykamy 3 rodzaje posadzek drewnianych: lakierowane, olejowane i woskowane. Warto tutaj też wspomnieć, że występują posadzki olejowane pokryte lakierem, ale wtedy pielęgnujemy je tak samo, jak podłogi lakierowane. Dzięki temu, że wiemy, jaki typ podłogi mamy, możemy dobrać do niej właściwe środki pielęgnujące i konserwujące.
Najczęściej na obiektach spotykam się z posadzkami olejowanymi, które wymagają zdecydowanie częstszej pielęgnacji i konserwacji, niż podłogi lakierowane. Właściciele obiektów upodobali sobie podłogi olejowane ze względu na ich dwie duże zalety, mianowicie są one łatwiejsze do dokonania miejscowych napraw, a także dają naturalny wygląd drewna. Do wskazówek dotyczących pielęgnacji tego rodzaju podłóg przejdę w późniejszej części tekstu.
Na pierwszy rzut oka można zauważyć, że najczęstszym błędem jest stosowanie tych samych środków czyszczących na całej powierzchni danego obiektu, bez podziału na drewno, płytki czy wykładziny elastyczne, a drewno wymaga indywidualnego podejścia bez względu na to, czy jest pokryte lakierem, olejem czy woskiem. Warto też zwrócić uwagę, czy mamy wyłożone odpowiednie wycieraczki przy wejściach, aby luźny brud typu piasek nie został wniesiony na posadzki, co może spowodować późniejsze jej zarysowania. Niewskazany dla podłóg drewnianych, szczególnie olejowanych jest nadmiar wody w procesie czyszczenia, gdyż woda wymywa olej z drewna, pozostawiając w długim okresie czasu drewno bez zabezpieczenia. Podobnie wygląda sytuacja z zastosowaniem niewłaściwych maszyn czyszczących, tych ze zbyt dużym naciskiem na powierzchnię, które zabierają ze sobą wraz z brudem bardzo dużą ilość oleju lub uszkadzają powłoki lakiernicze i woskowane.
Gdy już wiemy, jakie najczęściej błędy są popełniane przy obchodzeniu się z podłogą drewnianą, możemy przejść do tematu właściwej pielęgnacji.
Powszechnie myśli się, że podłoga lakierowana jest w stanie znieść więcej, co nie znaczy, że jest niezniszczalna. Przez to nie przykłada się odpowiedniej wagi do jej pielęgnacji, a to błąd. Gdy mamy do czynienia z podłogą lakierowaną, przyjmujemy, że na obiektach o bardzo dużym natężeniu ruchu regularnym odkurzaniem i myciem posadzki drewnianej, powinniśmy około 4 do 6 razy w roku przy użyciu maszyny czyszczącej do podłóg drewnianych i specjalnego środka do mycia, dokładnie umyć podłogę i zabezpieczyć ją pastą konserwującą dedykowaną podłogom lakierowanym. Wyłączenie takiej powierzchni z użytku jest bardzo krótkie, czynności można wykonać na bardzo dużej powierzchni w ciągu jednej nocy. Warto zaznaczyć, że w przypadku podłóg lakierowanych raz na kilka lat wskazana jest aplikacja nowej warstwy lakieru. Proces ten jest stosunkowo szybki, a w przypadku zastosowania szybko utwardzającego się lakieru1 podłoga jest gotowa do użytkowania już w 12 godzin od aplikacji.
W przypadku podłóg olejowanych proces zużycia następuje szybciej, dlatego wymagana jest częstsza konserwacja, najlepiej raz na miesiąc poprzez nałożenie środka konserwującego po wcześniejszym umyciu podłogi dedykowanymi do tego środkami czyszczącymi do powierzchni olejowanych. W przypadku bardzo dużych obiektów np. galerie handlowe osobiście zaleciłbym raz na miesiąc zrobić konserwację, a raz na kwartał wykonać proces dogłębnego czyszczenia przy użyciu maszyny czyszczącej i nałożenia nowej warstwy oleju. Tak pielęgnowana podłoga olejowana odwdzięczy się nam latami użytkowania. Niedopuszczalne jest stosowanie tzw. „środków uniwersalnych”, szczególnie na podłogi olejowane, ponieważ bardzo szybko wymywają one olej, który stanowi zabezpieczenie dla drewna. Tym samym zabieramy bardzo dużo oleju z brudem, zamiast zabierać bardzo dużo brudu, z jak najmniejszą ilością oleju.
Podłoga, która jest woskowana, stanowi lepsze zabezpieczenia przed wnikaniem wilgoci, a tym samym brudu z tą wilgocią, niż w przypadku oleju. Natomiast proces pielęgnacji jest podobny, jak przy wykończeniach olejowanych. Należy tylko dobrać produkty odpowiednie dla podłóg woskowanych.
Dzięki powyższym zabiegom jesteśmy w stanie zdecydowanie wydłużyć żywotność posadzek drewnianych i utrzymać piękny wygląd na lata.
Obecnie na rynku są dostępne rozwiązania pozwalające na bardzo szybkie odświeżenie posadzek drewnianych. Już w przeciągu jednego weekendu można wykonać proces profesjonalnej konserwacji i odświeżenia powierzchni nawet na kilkuset metrach kwadratowych. Pamiętajmy zatem, aby podłoga służyła przez lata należy ją właściwie i systematycznie pielęgnować i konserwować, minimalizować użycie wody, stosować właściwe maszyny.
Autor:
Krzysztof Rejdych
Ekspert w firmie Bona Polska
email: krzysztof.rejdych@bona.com
tel. 664 702 276
1 Takim lakierem jest np. lakier Bona Traffic HD, który pozwala na obciążenie podłogi meblami już po 12 godzinach.