Zakup, leasing czy wynajem samochodu – co jest najbardziej opłacalne dla firm?
Wiele firm w ramach działalności gospodarczej potrzebuje zaopatrzyć się we flotę pojazdów. Istnieje kilka sposobów na sfinansowanie samochodów dla naszego przedsiębiorstwa. Tradycyjny zakup auta jest z wielu powodów mało atrakcyjnym rozwiązaniem. W zależności od ilości potrzebnych pojazdów może wymagać od nas sporych nakładów finansowych. W ten sposób niepotrzebnie zamrażamy części dostępnego nam kapitału. Dlatego też coraz więcej przedsiębiorców wybiera jedną z dwóch opcji – wynajem albo leasing. To, która z nich będzie dla nas lepsza, zależy przede wszystkim od tego, czy planujemy w przyszłości wykupić używane auta.
Porównanie opłacalności wynajmu i leasingu
Najczęściej spotykana forma finansowania aut firmowych w naszym kraju to leasing. Powoli rośnie jednak popularność długoterminowego wynajmu jako ciekawej alternatywy. Jest to opcja dla przedsiębiorców, którym zależy na ograniczeniu miesięcznych kosztów i nie interesuje ich wykup pojazdu. Zanim zdecydujemy się na wybór którejś z tych metod, musi dokładnie obliczyć, która z nich będzie dla nas bardziej opłacalna. W przypadku wynajmu miesięczna opłata abonamentowa pokrywa wszystkie wydatki związane z używaniem danego pojazdu. Nie musimy więc martwić się o kwestie serwisowe, które mogą być kosztowne w przypadku dużych flot samochodów. Gdy skończy się okres wynajmu, nie będziemy musieli zawracać sobie głowy sprzedażą auta. Jeżeli jednak wybierzemy leasing, to sami będziemy musieli okryć wszelkie wydatki eksploatacyjne. Z kolei po okresie leasingu wykupujemy używany samochód i stajemy się jego właścicielem.
Kiedy leasing stanowi lepszą opcję?
Z pewnością wtedy, gdy planujemy po zakończeniu umowy wykupić dane auto. Sami wybieramy cenę, jaką chcemy zapłacić w momencie wykupu. Oczywiście wpłynie to na wielkość miesięcznych rat, które będziemy spłacać w trakcie trwania umowy leasingu. Jest to dobre rozwiązanie również wtedy, gdy pragniemy zaopatrzyć się w rzadkie modele pojazdów. W przypadku takich samochodów stawka abonamentowa w ramach najmu długoterminowego będzie o wiele wyższa.
Które rozwiązanie jest mniej wymagające pod względem finansowym?
Przedsiębiorcy, którym zależy na stabilności finansów, powinni postawić na długoterminowy wynajem samochodów. Przez cały okres trwania umowy będziemy moli precyzyjnie określić obciążenie finansowe wynikające z używania wynajętych aut. W przypadku leasingu sami będziemy musieli opłacić naprawy serwisowe, wydatki na ubezpieczenia oraz zakup opon zimowych. Musimy być przygotowani na nieprzewidziane wydatki, które mogą negatywnie wpłynąć na stabilność finansową naszego przedsiębiorstwa. Rata leasingowa zazwyczaj jest tańsza niż rata za wynajem. Z drugiej strony, musimy do niej doliczyć liczne dodatkowe koszty, których taka rata nie uwzględnia. Właśnie dlatego średnie obciążenia miesięczne ponoszone przez przedsiębiorcę są mniejsze, jeżeli zdecydowali się na długoterminowy wynajem samochodów. Warto również zwrócić uwagę na sytuacje na rynku, zanim wybierzemy leasing lub wynajem. Jeżeli w przyszłości może dojść do podwyżek cen ubezpieczeń AC i OC, zawierając zawczasu umowę wynajmu, możemy efektywnie zamrozić cenę. W przypadku podwyżek będziemy w lepszej sytuacji, niż gdybyśmy brali naszą flotę samochodową w leasing.